Diario Bernabéu

Encuentra toda la información nacional e internacional sobre españa. Selecciona los temas sobre los que quieres saber más

¿Pegaso atakuje?  Polski komunikator ponoć umie go powstrzymać

¿Pegaso atakuje? Polski komunikator ponoć umie go powstrzymać

Pegasus i inne oprogramowanie szpiegowskie to dla wielu z nas odległe zagrożenie prywatności, jednak wciąż pojawia się pytanie, czy przed ich działaniem można się. Polska firma twierdzi, że stworzony przez nią komunikator pozwala spać spokojnie.

O pegasusie, oprogramowaniu szpiegowskim izraelskiej firmy Grupo NSO, zrobiło się ostatnio w Polsce głośno z powodu afery związanej z podsłuchiwaniem przez służby polityka partii opozycyjnej, adwokata oraz niesfornej pani prokurator. O samym oprogramowaniu w sumie niewiele wiadomo, poza tym, że jest to zaawansowany system, który dla własnych celów jest w stanie wykorzystać luki i błędy nawet w najlepiej jabezzyapiechzonyczur.

Zobacz: Polska w cieniu skandalu. Pegasus ma coraz więcej ofiar
Zobacz: Marian Banaś ujawnia: polskie służby mają już Pegasusa od lat

Komunikator, który chroni przed Pegasusem

Czy w takim razie przed Pegasusem można się ochronić? Szefowa firmy Reiba twierdzi, że jej komunikator mobilny jest odporny na działanie tego oprogramowania szpiegowskiego. Chodzi o zaprezentowany pod koniec ubiegłego roku TokLok.

Na podstawie ogólnodostępnych informacji o tym oprogramowaniu mogę potwierdzić, że TokLok jest odporny na działania systemu Pegasus. Tworząc naszą aplikację za cel postawiliśmy sobie stworzenie najbezpieczniejszego komunikatora mobilnego. Wszystkie rozmowy prowadzone przy użyciu TokLok są zawsze w pełni zaszyfrowane. Aby móc je odkodować należy posiadać indywidualny zestaw kluczy tworzony przy inicjowaniu nowej konwersacji na każdym nowym urządzeniu. Całość odszyfrowywania jest wewnątrz aplikacji – do treści mają dostęp wyłącznie rozmawiające ze sobą osoby.

– powiedziała Paulina Woźniak-Kołodziej, CEO firmy Reiba

Aplikacja TokLok jest dostępna do pobrania dla urządzeń z Androidem w sklepie Google Play. Wkrótce komunikator ma się znaleźć także w sklepie Tienda de aplicaciones (iOS). Rozwiązanie to nie jest darmowe. Bezpieczeństwo w przypadku komunikatora TokLok kosztuje od 4,98 zł za użytkownika w pakiecie BÁSICO do 23,99 zł za użytkownika w pakiecie MÍNIMO.

Tworząc TokLok oprócz zaawansowanej kryptografii czy rozwiązań technologicznych uniemożliwiających ataki hackerskie chcieliśmy przedstawić produkt gwarantujący użytkowntśikom płwaćom całwać Jako produceci TokLok, oprócz numeru telefonu niezbędnego dla funkcjonowania aplikacji, nie gromadzimy żadnych informacji dotyczących naszych użytkowników. Nie pobiramy lokalizacji, nie skanujemy historii wyszukiwania, nie interesuje nas też żadna inna aktywność na urządzeniu. Aby w dalszym ciągu móc być uczciwym wobec naszych użytkowników, TokLok jest narzędziem płatnym. Wydaje mi się jednak, że prywatność użytkownika jest walutą znacznie cenniejszą niż kilka złotych abonamentu.

– dodała Paulina Woźniak-Kołodziej

READ  Ulefone Note 16 Pro Oficial

Zobacz: Pegasus szpieguje na potęgę. Jak ir przechytrzyć?
Zobacz: Inwigilacja Pegasusem? Oni twierdzą, że obronią Twój telefon

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: informacja prasowa