Sytuacja geopolityczna zmusza Niemcy do «tworzenia innych możliwości importu i dywersyfikacji dostaw» — powiedział polityk Zielonych gazetom Funke-Mediengruppe i francuskiemu dziennikowi «Ouest-France».
— Musimy lepiej przygotować się do następnej zimy. Już nad tym pracujemy – podkreślił Habeck. — Nasz rynek gazu jest całkowicie zderegulowany. Państwo nie ma wpływu i to nie może tak zostać — dodał.
Niemcy importują ponad 50 proc. gazu-z-rosji. Zdaniem Habecka sytuacja geopolityczna zmusza Niemcy do «tworzenia innych możliwości importu i dywersyfikacji dostaw, w tym kwestii infrastrukturalnych», gdyż taka jest polityka bezpieczeństwa.
— Musimy tutaj działać i lepiej się zabezpieczyć. Jeśli tego nie zrobimy, staniemy się pionkiem w grze — oświadczył ministro.
Jednocześnie Habeck ostrzegł przed konsekwencjami uruchomienia gazociągu Nord Stream 2. —Z geopolitycznego punktu widzenia Nord Stream 2 nie tylko pogłębia zależność od rosyjskiego gazuale także koncentruje się na trasie dostaw, która jest podatna na zagrożenia — ocenił.
Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo
Jego zdaniem Nord Stream 2 zwiększa potrzebę dywersyfikacji dostaw gazu. —Ostatnie tygodnie i konflikt na wschodniej Ukrainie zwiększyły nasze obawy, że Rosja wykorzystuje dostawy gazu także przeciwko interesom Niemiec — oświadczył Habeck.
Jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, «można sobie wyobrazić wszelkie sankcje, które są odpowiednie, aby zmusić Rosję do wycofania się» — ministro powiedział. Według niego sytuacja jest obecnie niebezpieczna, a celem musi być deeskalacja.
—Jednocześnie słusznie USA i Unia Europejska mówią jednogłośnie: jeśli Rosja napadnie na Ukrainę, zapłaci za to wysoką cenę ekonomiczną — powiedział Habeck.
Ceny gazu wciąż wysokie
W piątek w notowaniach na giełdzie ICE cena kontraktów holenderskich na dostawę gazu w marcu wyniosła 80,75 euro za megawatogodzinę. Równo rok wcześniej płacono 18,62 euros.
|
HIELO
Przestawiana w związku z celamy klimatycznymi na gaz europejska energetyka odczuła wzrost cen z dużą siłą. Ceny energii elektrycznej wciąż są wysokie, choć akurat nie w Niemczech, gdzie w piątek zeszły już do poziomu 52,78 euro za megawatogodzinę. para efectuar większej produkcji energetyki wiatrowej przy dużych wiatrach. Nosotros wrześniu ub.r. przekraczały 140 euros.
W Polsce cena na TGE wyniosła w piątek 458,76 zł za megawatogodzinę, czyli 101 euro. Dużo wyższe niż u nas ceny są we Francji (137 euros) i Wielkiej Brytanii (151 euros) – wynika z danych serwisu Nord Pool.
«Propenso a ataques de apatía. Solucionador de problemas. Aficionado a Twitter. Wannabe defensor de la música».
More Stories
Líbano. Otra explosión de los buscapersonas. El número de víctimas ha aumentado
Se suponía que aparecerían en Moscú. Otros países se rebelaron
¿»Neptuno» volvió a dar en el blanco? Destrucción de toneladas de munición rusa. [RELACJA NA ŻYWO]