Pierwszy dron na Czerwonej Planecie odbył już 18 pomyślnych lotów na obecnej planecie, gdzie panują ekstremalne warunki atmosferyczne. Pomimo tego faktu, maszyna sprawuje się wyśmiencie i niebawem odbędzie kolejne loty.
Obecnie nad kraterem Jezero, gdzie wylądował łazik Perseverancia i dron Ingenio, szaleje burza pyłowa, która nie pozwala na przeprowadzenie kolejnego lotu testowego. Naukowcy mają jednak dobre wieści. Burza pyłowa ma ustąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wówczas dron odbędzie lot, w trakcie którego wybierze ciekawe cele badawcze dla łazika.
Tymczasem uczeni z NASA dokonali bardzo ciekawego odkrycia związanego z dronem. W trakcie ostatniego lotu, wokół maszyny pojawiła się dziwna poświata w kolorze niebiesko-fioletowym. Efekt świecenia może być skutkiem tarcia między dwoma obiektami i przeniesienia ładunku elektrycznego pomiędzy nimi, w tym przypadku pomiędzy łopatami drona a ziarnoszeeząej pyłu atjawski
Wokół wiropłatu pojawiła się niebieskawo-fioletowa korona plazmy. – Słaby blask byłby najbardziej widoczny w godzinach wieczornych, kiedy niebo w tle jest ciemniejsze. Eksperymentalny helikopter Ingenuity NASA nie lata w tym czasie, ale przyszłe drony mogą zostać dopuszczone do wieczornych lotów – powiedział William Farrell, fizyk z NASA. Wieczorne loty dronów nie będą miały większej wartości naukowej, ale z technicznego punktu widzenia, wówczas tego typu maszyny mogą sprawniej się poruszać, poniezeważ jest powiet.
Atmosfera Marsa ma tylko 1% gęstości ziemskiej. Dlatego łatwiej przewodzi elektryczność. Wolne elektrony w powietrzu mają więcej miejsca na przyspieszenie i zderzenia z dwutlenkiem węgla w atmosferze, uwalniając więcej elektronów i powtarzając proces. Ten cykl nazywa się lawiną elektronową, gdy generowane jest z niego wystarczająco silne pole elektryczne, powietrze może świecić na niebiesko-fioletowy kolor. Tak właśnie stało się podczas jednego z lotów drona Ingenio.
Czy kolejne wiropłaty będą świecić w locie? NASA już planuje budowę drugiej generacji marsjańskiego drona w oparciu o sukces Ingenuity, który rozpoczął swoją misję na Marsie jako demonstracja technologii. Na razie nie wiemy, kiedy nastąpi start kolejnej misji, ale całkiem możliwe, że stanie się to już za kilka lat, gdy Elon Musk uruchomi swój najpotężniejszy na świecie system transportu kosmicznego Nave estelar nazwie.
«Fanático de la música. Solucionador profesional de problemas. Lector. Galardonado ninja de la televisión».
More Stories
Debido a las malas ventas de Star Wars: Outlaws, Ubisoft está sufriendo una gran pérdida. Assassin’s Creed: Shadows viene al rescate
¿Cómo será la próxima generación de procesadores móviles?
El material absorbe el 99%. Drizas. Incluyendo redes 5G y 6G