Diario Bernabéu

Encuentra toda la información nacional e internacional sobre españa. Selecciona los temas sobre los que quieres saber más

Na czym polega nowy system rozliczania prądu z fotowoltaiki?

Na czym polega nowy system rozliczania prądu z fotowoltaiki?

De 1 kwietnia br. obecny system upustów zostanie zastąpiony net-billingiem. Instalacje fotowoltaiczne przyłączone do sieci po 31 marca br. będą rozliczane zgodnie z nowymi zasadami. Dowiedz, się jak będzie rozliczany prąd z OZE w systemie net-billingu.



Od kilku miesięcy w branży fotowoltaicznej dominuje jeden temat. Jest nim nowelizacja ustawy o OZE i idące za nią nowe postanowienia. Zapowiedziane zmiany wprowadzają niepokój wśród prosumentów — zarówno w przedsiębiorstwach, jak i gospodarstwach domowych. Czym jest nowy system net-billing?

Czym broma facturación neta?

Net-billing to nowy system rozliczania energii wyprodukowanej przez prosumenta, który wejdzie w życie 1 kwietnia 2022 r. Zakłada, że ​​​​prosumenci będą sprzedawali nadwyżki energii wprowadzane do sieci, a za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy prądu.

– Do tego dojdzie oplata dystrybucyjna, ale z uwzględnionym 15% rabatem na opłatach zmiennych dystrybucyjnych dla energii wprowadzanej hacer sieci oraz zmagazynowanej przez osoby i podmioty niebędące przedsiębiorcami – podkreślają eksperci N Energia.- Nowy rozliczeń sistema ma za zadanie wspierać dalszy stabilny rozwój Energetyki Obywatelskiej w policía Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zakłada zmianę w rozliczaniu fotowoltaiki oraz pewnego rodzaju podział prosumentów, na tych, którzy zdecydowalijn siąr s n n insta pr i na tych, którzy po tej zmianie dopiero do tego grona dołączą.

System opustów będzie jeszcze stosowany do rozliczeń nowych prosumentów wchodzących na rynek od dnia 1 kwietnia 2022 r. w okresie przejściowym desde 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 r. Jednak później będą rozliczani na nowych zasadach.

Jakie zmiany dla prosumenta wprowadza net-billing?

Prosumenci, którzy już posiadają instalację fotowoltaiczną, będą mogli korzystać z obecnego systemu opustów jeszcze przez najbliższych 15 lat.

Oznacza a że przez 15 lat mogą być pewni, że:

  • za każdą 1 kWh zwróconą do sieci można odebrać 0,8 kWh (instalacja o mocy do 10 kW),
  • za każdą 1 kWh zwróconą do sieci można odebrać 0,7 kWh (instalacja powyżej 10 kW),
  • braku opłaty dystrybucyjnej zmiennej,
  • nadwyżka energii może być rozliczana przez 12 miesięcy,
  • dobrowolności w podjęciu decyzji o przejściu na rozliczanie w systemie net-billing,
  • obowiązku przejścia na net-billing po upływie 15 lat.
READ  Suplemento eléctrico 1.500 PLN. Solo quedan dos semanas para aplicar

Prosumenci, którzy zaczną korzystać z fotowoltaiki po 1 kwietnia 2022 r., będą rozliczać się na zasadach net-billingu. Co to dla nich oznacza?:

  • sprzedaż nadwyżki do sieci,
  • tak sama opłata za pobraną energię, jak w przypadku innych odbiorców prądu,
  • cena prądu będzie ustalana miesięcznie do lata 2024 roku, następnie okresy zostaną wydłużone.

System opustów będzie jeszcze stosowany do rozliczeń nowych prosumentów wchodzących na rynek od dnia 1 kwietnia 2022 r. w okresie przejściowym desde 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 r.

Na czym polega model rozliczania prądu w net-billingu?

Net billing będzie opierał się na depozycie prosumenckim, czyli koncie zasilanym wartością energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez prosumenta. Depozyt będzie można wykorzystać w okresie 12 miesięcy Dzięki zgromadzonym środkom prosument będzie mógł pokrywać koszty zużytej energii.

Para, co zostanie na koncie, będzie wypłacane użytkownikowi w ramach wynagrodzenia (za każą kWh energii).

Załóżmy, że z instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 6 kWp lipcu wyprodukowaliśmy 800 kWh energii elektrycznej. Zużycie miesięczne prądu to ok. 180 kWh (rocznie średnio zużywamy 2160 kWh). Oznacza to, że na nasze konto prosumenckie wpłynie depozyt w wysokości ok. 620 kWh i automatycznie podlega sprzedaży po średniej cenie rynkowej sprzedaży energii elektrycznej, która wyniosła 0,255 zł/kWh za II kwartał 2021.

Czyli do depozytu wpłynie ok. 158 EUR za lipiec. Zgodnie z nowymi zasadami wysokość niewykorzystanej nadpłaty nie może przekroczyć 20 proc. wartości energii wyprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Oznacza a, że ​​lipcowy 20-proc. límite wyniesie bien. 124 kWh. Przeliczając nadwyżkę po średniej cenie rynkowej, otrzymujemy kwotę 31,62 zł (124 kWh x 0,255 zł/kWh). O tę kwotę nie możemy przekroczyć 20 proc. nadwyżki w depozycie prosumenckim za lipiec.

READ  Las empresas de nuestra región se unen a las españolas. ¿Será un duro golpe para los turistas? [ZDJĘCIA] | Participa activamente en el proyecto Małopolska, España.

Wysokość wypłacanej kwoty została ograniczona tak, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym przewymiarowywaniem instalacji i nadprodukcją. Nie można zatem przekroczyć 20% wartości prądu, który został wprowadzony do sieci w danym miesiącu. Pamiętajmy że w okresie wiosenno-letnim te wartości będą o wiele wyższe niż w okresie jesienno-zimowym.

Należy pamiętać, że w kolejnych miesiącach wartość 20 proc. nadwyżki będzie zmieniać się w zależności od bilansowanej energii elektrycznej. Pod koniec okresu rozliczeniowego pozostałe zgromadzone oszczędności przepadną.

Stawki sprzedaży energii operatorowi jak na razie nie są jeszcze znane. Wartość będzie wyceniana na podstawie rynkowej ceny energii.

Czy net-billing wpłynie na spadek zainteresowania fotowoltaiką?

Prognozy mówią, że wpływ może być znikomy. Własna elektrownia fotowoltaiczna to w dalszym ciągu duża oszczędność! W dodatku jest to spore odciążenie od rancio rosnących rachunków za energię.

Urząd Regulacji Energetyki przewiduje, że tylko w tym roku ceny prądu w gospodarstwach domowych dla taryfy G11 wzrosną o ok. 24%.

A to dopiero początek. Ceny prądu podskoczą nawet o 40-50% w górę do 2030 roku

Prognozy w przypadku cen energii elektrycznej w UE nie są zbyt optymistyczne. Eksperci przewidują, że ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej, podskoczą o 30-40% do końca 2030 r.

Czeka nas, właścicieli gospodarstw domowych, wzrost kosztów energii sięgający nawet 40-50% na osobę, co przekłada się na wzrost miesięcznych rachunków za wi energię luj nawet 180 2030)

Dlatego też Polacy wciąż będą interesować się fotowaltaiką. Wpłyną na to również zalecane normy energetyczne przy budowie domów od podstaw.




Podobał się artykuł? Podziel sie!