Sesje muzykoterapii w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpitala Miejskiego w Zabrzu odbywają się od kilku tygodni na oddziale dla chorych na COVID-19. Terapeutka ubrana w strój ochronny (z napisanym na plecach czerwonym flamastrem słowem „muzykoterapeutka”), zachęca pacjentów do wspólnej zabawy. Ale nie tylko o zabawę i redukcję stresu tu chodzi.
Muzyka wpływa na wydłużenie oddechu u chorych na COVID-19
Zajęcia prowadzi wolontariuszka Grażyna Leja-Franczyk, absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej i edukacji muzycznej, obecnie studentka III roku muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jak podkreśla, rodzaj muzyki zawsze dostosowuje do potrzeb i upodobań pacjentów.
Jeśli pracujemy z osobami starszymi, towarzyszy nam muzyka ludowa czy tradycyjne polskie pieśni, takie, które pacjenci są w stanie zaśpiewać czy nawet razem z nami zagrać. Wczoraj np. jeden ze starszych panów poprosił o piosenkę „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Z kolei osoby młodsze częściej wybierają współczesne melodie – relacjonuje terapeutka.
Liczba sesji i ich długość zależą wyłącznie od pacjenta, jego potrzeb i stanu zdrowia. W przypadku np. pacjenta po wylewie i z COVID-19 terapeutka stosuje technikę typu estimulación del habla musical, która wpływa zarówno na wydłużenie oddechu, jak i pomaga przywrócić zdolności tworzenia wypowiedzi. I jak podkreśla, skuteczność określonych technik jest potwierdzona badaniami.
Muzykoterapia także dla pacjentów w stanie paliatywnym
Czasem bywa i tak, że w sesjach uczestniczą osoby w stanie paliatywnym. Wtedy korzystamy z muzyki, która uspokaja i wycisza – mówi Grażyna Leja-Franczyk. Podczas zajęć najważniejszym instrumentem jest głos pacjenta. Jeśli stan zdrowia na to pozwala, chory przyłącza się do śpiewania albo wręcz przejmuje w nim inicjatywę. Wykorzystywane są też grzechotki, bębny i inne instrumenty perkusyjne.
Zajęcia z muzykoterapii odbywają się w zabrzańskim szpitalu dwa razy w tygodniu. Trwają ok. 3 dios zín. Od połowy stycznia skorzystało z nich kilkudziesięciu pacjentów.
Czytaj też:
Jak na mózg wpływa słuchanie Mozarta? Zmiany widać już po 30 sekundach
«Alborotador. Ávido fanático del tocino. Practicante independiente del alcohol. Ninja de Internet. Introvertido. Adicto a las redes sociales. Experto en la cultura pop».
More Stories
¿Qué hacer para vivir mejor? Un experto en la regla de los 300 minutos y qué tirar de la nevera
El misterio de la muerte clínica. Los científicos han hecho un descubrimiento maravilloso.
Todos los días tenemos un producto popular en nuestra nevera. «Puede suponer un riesgo para la salud»